CIF Prelims Heat Sheets Released

The Prelim Race heat sheets have been released for the CIF-Southern Section, the strongest sports region in the country. The CIF-SS divides its schools into five, enrollment based divisions, the fewest of any sport in the SS, and the SS is so big, making CIF finals is equal to or superior to making the state final anywhere else in the country.

The prelims and finals will be held again this year at the Riverside Cross Country Course, and because of the larger starting area on this course, twenty-four teams will advance to the Championship Finals instead of the traditional 16.

Divisions 2 & 3 race on Friday, Divisions 1, 4 & 5 Saturday.

You can view the complete Heat Sheets here: 2018 CIF Heat Sheets

Here are the SGV Teams and Individuals taking part, with their CIF Divisional Rankings.

Division 2 – Friday Morning

  • Boys Heat 1: #9 Arroyo plus Adam Alvarez (Sr, Mark Keppel) and Jason Phung (So, San Gabriel)
  • Boys Heat 2: #2 Claremont and Rowland
  • Girls Heat 1: Arroyo, #1 Claremont, Rowland and West Covina 
  • Girls Heat 2: Alhambra and Santa Fe

Division 3 – Friday Morning

  • Boys Heat 1: Baldwin Park, #9 Bonita, El Monte, La Mirada, Los Altos, Sierra Vista and #16 South Hills plus Danny Ebiner (So, Damien) and Isaiah Givens (Fr, Pasadena)
  • Boys Heat 2: Gabrielino, Garey, Nogales, Rosemead, Temple City and #13 Whittier plus Conner Parker (Jr, Diamond Ranch) and Roberto Soto (Sr, Monrovia)
  • Girls Heat 1: #8 Bonita, Gabrielino, #13 Rosemead and South Hills
  • Girls Heat 2: La Mirada, Nogales and Sierra Vista plus Brenda Caballero (So, Garey), Kaylee Sanchez (So, Los Altos) and Alayna Peters (Jr, Monrovia)

Division 1 – Saturday Morning

  • Boys Heat 1: #10 California, Diamond Bar and Schurr
  • Boys Heat 2: #10 Arcadia, Bell Gardens and Montebello
  • Boys Heat 3: #10 La Serna and Walnut
  • Girls Heat 1: #7 Arcadia, Diamond Bar, Schurr and Walnut
  • Girls Heat 2: La Serna
  • Girls Heat 3: Bell Gardens

Division 4 – Saturday Morning

  • Boys Heat 1: #12 Bishop Amat, Covina, #4 South Pasadena and St. Francis plus Nicolas Castillo-Davidson (Jr, Edgewood) & Daniel Martinez (Sr, Ganesha) & Joshua Hernandez (Fr, Edgewood)
  • Boys Heat 2: Azusa, Bassett, Don Bosco, #15 La Cañada, #11 Pioneer and Southlands Christian plus Efrain Carillo (Jr, Ganesha) and Jon Pfeiffer (Sr, Wilson)
  • Girls Heat 1: Bassett, #5 Bishop Amat, Covina, Edgewood, Gladstone, #8 Mayfield and San Dimas plus Jacqueline Campos (Jr, Azusa) and Raegan Lucero (Sr, St. Paul)
  • Girls Heat 2: #10 Flintridge Sacred Heart, #11 La Cañada, La Salle, San Marino, South El Monte and #7 South Pasadena plus Sarah Gunn (Fr, St. Lucy’s)

Division 5 – Saturday Morning

  • Boys Heat 1: #12 Maranatha and Webb plus Asa Barton (Sr, Blair)
  • Boys Heat 2: Evan Hayes (Jr, Poly)
  • Boys Heat 3: #3 Flintridge Prep
  • Girls Heat 1: Alverno and Ramona Convent
  • Girls Heat 2: #2 Flintridge Prep, #7 Poly and #14 Webb

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *