Fastback: Arroyo Doubles Up

Diamond Bar’s Lukas Amare – off to a hot start!

On a day of partial teams running on a short course, Arroyo were the top finishers in both the girls and boys races at the Fastback Invitational.

Complete Results

Running one more year at Arcadia Park while the Mt.SAC renovations are wrapping up, the host Knights were the top SGV teams on this flat and fast 2-mile course, both finishing 7th overall against a bigger field than previous year.

Diamond Bar senior Lukas Amare and Arroyo junior Saket Sama had impressive performances to lead the SGV boys. Lukas was 3rd overall, and his 9:30 bested his track 3200m PR! CIF 1600m finalist Sama was 4th overall in 9:36, a huge improvement from last year.

Lily Miller (Jr, Vivian Webb) was the top local girl, her controlled 11:46 was 8th overall.

These opening meets also give us a peak at promising frosh – tops among the girls was West Covina’s Maya Garcia – 12:41 for 5th in the frosh race, 60th overall and tenth best among all SGV girls. Owen Hayden (St. Francis) was just as impressive, finishing 3rd/10:29 in the 9th grade race, 78th overall and 14th best among all SGV boys.

SGV top tens, team rankings and team leaders after the jump. SGV Boys Top Performers (2 miles, flat & fast)

  1. Lukas Amare (Diamond Bar, Sr) – 3rd overall/9:30
  2. Saket Sama (Arroyo, Jr) – 4th/9:36
  3. Nicholas Martinez (Arroyo, Sr) – 22nd/10:02
  4. Armando Morales (Schurr, Jr) – 32nd/10:11
  5. Alexis Castillon-Leon (Bassett, Jr) – 34th/10:11
  6. Andrew Rivas (Arroyo, Sr) – 42nd/10:14
  7. Stuart Serventi (St. Francis, Sr) – 53rd/10:19
  8. Louis Torres (El Monte, Jr) – 58th/10:20
  9. Bennett Oakes (Flintridge Prep, Jr) – 59th/10:21
  10. Sheldon Watanabe (La Cañada, Sr) – 67th/10:24

SGV Boys Teams  (time, overall place & top performer)

  1. Arroyo – 51:12 (7th Overall)
  2. St. Francis – 53:06 (16th)
  3. Diamond Bar – 53:02 (17th)
  4. Flintridge Prep – 53:56 (20th)
  5. Bassett – 55:09 (25th)
  6. La Cañada – 54:41 (27th)
  7. Schurr – 55:27 (30th)
  8. West Covina – 55:34 (31st) – Brenden Sam, Sr – 10:56
  9. El Monte – 56:39 (32nd)
  10. La Salle – 58:44 (34th) – Marcos Vargas, Sr – 10:36
  11. Webb – 56:14 (35th) – Frank Hu, Sr – 10:55
  12. South El Monte – 57:27 (38th) – Bryan Morales, Sr – 11:19
  13. Montebello – 60:41 (41st) – Yaryk Tapia, Fr – 11:42
  14. Mark Keppel – 61:39 (42nd) – Ruqi Wang, Jr – 12:10
  15. Charter Oak – NS – Randy Angulo – Jr: 11:29

SGV Girls Top Performers (2 miles, flat & fast)

  1. Lily Miller (Vivian Webb, Jr) – 8th overall/11:46
  2. Amelia Rivas (Arroyo, So) – 18th/12:04
  3. Lauren Nettels (Flintridge SH, Sr) – 19th/12:04
  4. Kelly Luna-Flores (Arroyo, Sr) – 22nd/12:13
  5. Jenna Milbrodt (La Cañada, So) – 24th/12:15
  6. Claudia Vera (West Covina, Jr) – 37th/12:28
  7. Alexandra Christodoulo (FSHA, Jr) – 51st/12:34
  8. Nicole Shintaku (Arroyo, Sr) – 56th/12:40
  9. Sophia Ponce (La Cañada, So) – 57th/12:40
  10. Maya Garcia (West Covina, Fr) – 60th/12:41

SGV Girls Teams  (time, overall place & top performer)

  1. Arroyo – 62:25 (7th Overall)
  2. Flintridge Sacred Heart – 65:23 (18th)
  3. La Cañada – 66:54 (22nd)
  4. Diamond Bar – 67:31 (23rd) – Allison Ear, Jr – 12:46
  5. Schurr – 68:03 (24th) – Berlin Moreno, So – 13:18
  6. Bassett – 68:22 (25th) – Davina Torres, Jr – 13:14
  7. South El Monte – 68:55 (26th) – Karla Ortega, Jr – 12:54
  8. West Covina – 73:20 (28th)
  9. Montebello – 69:34 (29th) – Erin Canales, Sr – 13:11
  10. Vivian Webb – 72:28 (34th)
  11. El Monte – 74:44 (36th) – Arai Medina, So – 13:56
  12. Mark Keppel – 78:47 (39th) – Gloria Lu, Sr – 13:30
  13. La Salle – 84:43 – (40th) – Josefina Alvarez – 15:13
  14. Charter Oak – NS – Molly Trejo – Fr – 14:29

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *