Final SGV Mt.Sac Lists

Saturday’s CIF Finals gave a select group of area athletes one last chance to compete on the famous course.  Between the two invites, two league finals, and the two CIF meets, almost every ESGV cross country athlete had at least one Mt.Sac experience, making performances on this course the fairest basis of comparison.

Glendora’s Lauren Justus (Jr.) solidified her place at the top of the list with a PR 18:06, while St. Lucy’s junior Marissa Horton moved from 10th to 7th with her 18:44 PR performance.

Among the guys, the only real movement came from Glendora junior Shin Yamamura, whose 15:56, a 21 second PR, jumped into 7th place on the list.  This gave Glendora a remarkable five of the top seven area performers this, which explains why their combined team best is nearly five minutes better than the next team.

These lists are the basis for the SGV Cross Country Awards that will be presented on Thursday, December 3, at 7:30 in Mt.Sac’s Founder’s Hall.  Awards will be given to the top 5 athletes at each grade level, as as to the top teams and top individuals.

Top Tens, top teams, and top fives for Sophs and Frosh after the jump.

Girls – Bonita (97:00);  St. Lucy’s (97:03)

  1. 18:06   Lauren Justus (Jr – Glendora) – CIF Finals
  2. 18:20   Brittnie Munoz (Sr – Rosemead) – CIF Prelims
  3. 18:29   Marissa Scott  (Fr – Bonita) – CIF Prelims
  4. 18:35   Lexie Jackson (Fr – Bonita) – SGV Inv
  5. 18:36   Jessica Mendez (Sr – West Covina) – Mt. Sac
  6. 18:44   Carly Lake (So – Charter Oak) – CIF Prelims
  7. 18:44   Marissa Horton (Jr – St. Lucy’s) – CIF Finals
  8. 18:56   Taylor Hebb (Jr – St. Lucy’s) – Mt. Sac
  9. 19:02   Vanessa Lopez (Jr -Rowland) – CIF Prelims
  10. 19:09   Ashley Holguin (Sr – South Hills) – CIF Prelims

Top 5 Sophs:  Lake;  Krissy Hebb (St. Lucy’s) 19:25;  Shavonn Johnson (Bonita) 19:37  Katy Hebb (St. Lucy’s) 19:43;  Karissa Austin (West Covina) 19:49

Top 5 Frosh:  Scott;  Jackson;  Kelly Kuo (Diamond Bar) 20:14;  Alyssa Martinez (San Dimas) 20:51;  Anaise Ramos (Rowland) 21:19

Boys – Glendora (78:21), Los Altos (83:00), and South Hills (83:08)

  1. 15:17   Anthony Castro (Jr – Glendora) – CIF Prelims
  2. 15:35   Jayson Perez (Sr – South El Monte) – SGV Inv
  3. 15:40   Kelly Hernandez (Jr – Glendora) – CIF Prelims
  4. 15:44   Austin Goodheart (Sr – Glendora) – CIF Prelims
  5. 15:44   Austin Mendoza (So – Glendora) – CIF Finals
  6. 15:50   Fabian Velasco (Sr – Duarte) – CIF Prelims
  7. 15:56   Shin Yamamura (Jr – Glendora) – CIF Finals
  8. 16:00   Paul Balderas (Sr – Diamond Ranch) – CIF Prelims
  9. 16:01   Joshua Sanchez (So – Los Altos) – Miramonte Final
  10. 16:12   Jonathan Flores (Jr – South Hills) – CIF Finals

Top 5 Sophs:  Mendoza;  Sanchez;  James McCreary (Diamond Bar) – 16:29;  James Powell (Diamond Bar) 16:44;  Jair Juarez (Los Altos) 16:48

Top 5 Frosh:  Samuel Garcia (Arroyo) 16:38;  Lukas Guardado (West Covina) 16:50;  Jesus Ocana (Arroyo) 16:54;  Felipe Tapia (Rowland) 16:58;  David Galvez (Rowland) 17:13

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *